1 – Matlab ile Değişken Tanımlama ve Yorum İşlemleri

Matlab yazılarını belirli bir sırayla ve düzenli olarak yazma ihtiyacı duydum. Bu başlangıç yazısında Matlab üzerinde değişken tanımlamadan ve yorum satırlarından bahsedeceğim. Öncelikle, değişken tanımlama konusunda tür belirtmemiz gerekmediğini söyleyelim. Yani tanımladığımız değişkenin integer, float, string ya da farklı bir değişken türü olduğunu belirtmemiz gerekmiyor. Lafı daha fazla uzatmadan ilk tanımlama kodunu görelim:

x = 150

Yaptığımız işlem aslında oldukça basit. 150 değerini x isimli değişkene atıyor. Buraya kadar bildiğimiz matematikten bir farkı yok. Bir süre daha da olmayacak. Şimdi bu ifadeye ufacık bir ekleme yapalım ve şu hale getirelim:

x = 150;

Bunu yazdığınızda farkettiyseniz öncekinden farklı olarak bize bir dönüş yapmadı. Yani Enter’a bastık ve bizden yeni bir komut beklemeye başladı. İşte Matlab üzerinde çalışırken “;” kullanımı bu yönde işimize yarayabiliyor. Yerine göre o işlemin sonuçlarını görmek istediğimizde o satıra noktalı virgül koymuyoruz, ara işlemlerde de haliyle koyuyoruz. Bunu da öğrendiğimize göre yolumuza devam edelim.

Dersin başlığında da gördüğünüz üzere bir de yorum işlemlerinden bahsettim. Komut penceresinde çalışırken, ya da 10-20 satırlık kodlarda bahsettiğim yorum satırlarını kullanmamız pek bir şey değiştirmeyebilir. Ancak büyük çaplı bir kod yazıyorsak, ardından düzenlemek, ekleme yapmak gerekiyorsa, ki bu durum büyük çaplı ödevlerin kontrolünde başa gelebilir, kodumuzun istediğimiz noktalarına ilerde kodları düzenleyecek veya inceleyecek olan kişiye yönelik mesajlar bırakabiliriz. Matlab’da yorum satırları % ile gösterilir. Herhangi bir satırda % işaretinden sonraki kısım işleme alınmaz. Buralara yazacağımız açıklamalar ilerleyen zamanlarda çalıştığımız projelerde kodları düzenlerken bizlere büyük fayda sağlayacak. % ile ilgili de bir örnek vererek devam edelim:

x = 3 % y = 150, x = 5;

Burada x’e verdiğimiz değer 3 oldu. Sebebi yukarıda da söylediğimiz gibi, % işaretinden sonrası yorum satırı olarak alındığından işleme konulmuyor.

Bu yazı burada bitsin, başlangıçları kısa tutmak iyidir, iyi çalışmalar.

 

 
comments powered by Disqus