3 – Matlab Üzerinde Format Özelliği ile Çıktı Formatını Düzenlemek

Matlab üzerinde yaptığımız bir işlemden elde edeceğimiz çıktının her zaman 0.2323 şeklinde olmasını istemeyebiliriz. Burada en yaygın olarak kullanıldığına inandığım çıktı formatlarından bahsedeceğim. Öncelikle, format niteliğinin nasıl kullanıldığından bahsedelim:

format çıktışekli

Burada çıktışekli yazarak belirttiğim kısma istediğimizi yazamıyoruz. Ama mesela ondalıklı bir sonuç yerine orantısal bir sonuç istiyorsak rat yazmamız yeterli. Bu yazıda, format niteliğinin short, long ve rat çıktılarından bahsedeceğiz. Öncelikle, Matlab varsayılan olarak short formatında çıktı verir. Bunu hemen şu şekilde kontrol edebiliriz:

x = 2/3

Aldığımız çıktı ondalıklıdır. Burada short formatı çıktının ondalıklı olmasının yanısıra virgülden sonraki kaç basamağının gösterileceğini de belirler. Bunu artırmak için yazının ilerleyen kısımlarında long formatından yararlanacağız.

Konumuza dönecek olursak, yukarıdaki x tanımlamasından short formatında sonuç alamıyorsak şunu yapmamız gerekir:

format short

Yazının başından beri belirttiğimiz üzere format niteliğinin çıktısını short olarak, yani Matlab’ın varsayılan çıktı şekli olarak ayarladık.

Bu arada, format niteliği hemen sonrasındaki sonucu değil, programın tamamındaki çıktıları etkiliyor. Onun için, farklı formatta çıktılar elde etmek istiyorsak istediğimiz format her değiştiğinde format niteliğini tekrar belirtmemiz gerekiyor.

Şimdi, elimizdeki sayının virgülden sonraki basamak sayısını artırmak istersek ne yapacağımıza bakalım:

x =  2/3
format long
x

Burada programın verdiği 2 çıktı arasındaki fark, short ile long formatları arasındaki farkı verir. Şimdi de, bu yazıda belirteceğimiz son format olan rat‘a bir bakalım. Dediğimiz gibi, orantılı bir sonuç istiyorsak rat bizim için idealdir. Yani yukarıdaki kodun altına

format rat
x

yazarsak 23 sonucunu elde ederiz. Bu da rat formatının bize vaad ettiği sonuçtur.

 
comments powered by Disqus