Tag Archives: Arduino

Ücretsiz ESP8266 ile Nesnelerin İnterneti Kitabı

Nesnelerin interneti (Internet of Things, IoT) konusunda uzun zamandır projeler geliştiriyorum. Bunları yaparken birçok farklı teknolojiyle birlikte çalışmak gerekebiliyor. Sağladığı yenilikleri ve kolaylıkları da göz önüne alınca birçok farklı ve üretken fikrin de her geçen gün ortaya çıktığına şahit oluyoruz.

Projeleri gerçekleştirirken düşük maliyetli çözümler arasında yer alan ESP8266 modülü ile ilgili Türkçe yazılmış bir kitap bulamayınca, ben yazmaya karar verdim. Basılı, uzun ve detaylı bir hali önümüzdeki aylarda hazır olacak, ama bu süreçte kaynak ihtiyacı duyanların başlangıç yapabilmesi, hatta daha ileriye giderek ThingSpeak üzerinden grafikler çizdirip, sensör verilerini Tweet atan uygulamalar yapabilmelerini sağlayan örnekleri hazırladım. Arduino ve ESP8266’yı birlikte kullanarak kablosuz internet ağınıza bağlanmanız veya ESP8266 ile kablosuz internet ağı kurarak telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan bu ağa bağlanmanız için gereken her şeyi bu kitap içerisinde bulabilirsiniz.

Kitaba ulaşmak için tıklayın (~750KB, PDF formatında)

(Kitabın güncel haline ve yapılan değişikliklere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.)

Kitap hakkında her türlü yapıcı eleştiriyi, geliştirmeleri vb. heyecanla bekliyor olacağım. İster bu sayfaya yorum olarak, isterseniz e-posta ile bunları bildirebilirsiniz. Okumaktan mutluluk duyacağım. Gelen geri dönüşlere göre bu kitap güncelliğini koruyacak. Olmasını istediğiniz konuları da belirtirseniz, en çok istenenleri zamanla içerisine eklemeye veya en kötü ihtimalle basılı çıkan kitaba eklemeye çalışacağım.

Arduino Videoları – 5: Buton İle Giriş ve LED Kontrolü

Videolu Arduino anlatımının 5. kısmında butondan veri okumayı, yani digitalRead() fonksiyonunu ve bir fonksiyonu nasıl input olarak tanımlayacağımızı görüyoruz. Ayrıca butondan okuduğumuz girdiye göre LED’i kontrol ediyoruz. Basit açıp kapatma işleminden başlayıp, butona basıldıktan sonra 1 saniye LED’i açık bırakıyoruz. Sorularınız olursa burdan sorabilirsiniz. Videolar ve kaynak kod yazının devamındadır.

Continue reading Arduino Videoları – 5: Buton İle Giriş ve LED Kontrolü

Arduino Videoları – 4: Breadboard’da LED Kullanımı ve Akım Hesaplaması

Arduino videolarının dördüncüsünde, breadboard üzerindeki temel bağlantıları tanıdık, bir önceki videoda 13 numaralı pine bağlı olan LED’e yaptığımız işlemin bir benzerini 5 numaralı pine kendimiz LED bağlayarak yaptık. Videolar yazının devamındadır.

Continue reading Arduino Videoları – 4: Breadboard’da LED Kullanımı ve Akım Hesaplaması

Arduino Videoları – 3: Arduino LED Yakma, Kod Derleme, Yükleme ve Fritzing

Bu videoda Arduino üzerine nasıl kod yükleyeceğiniz, LED yakma uygulaması ve Fritzing programından bahsettik. Arduino UNO’nun 13 numaralı pinine bağlı olan LED’i yarım saniye yakıp 1 saniye söndüren kodu yazdık. Arduino LED yakmak için gereken minimum kodu da böylece görmüş olduk. Giriş çıkış pin tanımlama pinMode ve digitalWrite fonksiyonlarını kullandık. Videolar yazının devamındadır.

Continue reading Arduino Videoları – 3: Arduino LED Yakma, Kod Derleme, Yükleme ve Fritzing

Arduino Videoları – 2: Arduino Kurulumu, Hafıza Kullanımı ve Satır Numaraları

Arduino video serisinin ikinci videosunda, Arduino IDE’nin kurulumu, kurulumdan sonra açılacak arayüzü inceleyip hafıza kullanımı ve satır numaralarının nasıl takip edilebileceğine baktık. Sorularınızı burdan veya video altından sorabilirseniz elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Video yazının devamındadır.

Continue reading Arduino Videoları – 2: Arduino Kurulumu, Hafıza Kullanımı ve Satır Numaraları

Arduino İle İlk Adım – Başlangıç

Arduino’nun adını şu ana kadar duyduysanız muhtemelen ilginizi çekmiştir. Bu yazıda, elinize aldığınızdan itibaren nasıl bir başlangıç yapmanız gerektiğini inceliyoruz. Arduino, normalde yeni başlayan birinin oldukça yoğun bir öğrenme sürecinden sonra, bilen birinin de uzun zaman harcamasının olası olduğu birçok uygulamayı çok kısa sürede yapmaya olanak sağlayan, kullanımı ve kod yazımı oldukça basit olan ve kısa zamanda sonuca ulaşmak için oldukça ideal bir sistem. Atmel marka AVR serisi mikrodenetleyicileri kullanmakta. Yaygın olarak Atmega 168 ya da Atmega 328/P modellerine rastladığımız Arduino için, PIC modellerinde olduğu gibi dışarıdan bir programlayıcı gerekmiyor. Hatta bootloader denilen yazılımı sayesinde seri port üzerinden programlama işlemi yapılabiliyor. Bu terimler kafanızı karıştırmaya başladıysa sakın telaşlanmayın. Zira Arduino ile bunlarla uzun bir süre uğraşmaktan kurtulabilir, her birini yeri geldikçe oldukça basit bir şekilde anlayabilirsiniz. Continue reading Arduino İle İlk Adım – Başlangıç