Tag Archives: Internet of Things

IoT, MQTT ve Mosquitto – Devfest Düzce Sunum Videoları

Geçen hafta Devfest için Konya ve Düzce’de iki oturumda konuşmacıydım. Ufak farklılıklar olması dışında, konu olarak MQTT ve Mosquitto’yu seçtim. Internet of Things’de uygulama geliştirirken sıkça kullandığımız protokol olan MQTT’yi ve bu protokolün en yaygın kullanılan broker’larından biri olan Mosquitto’yu, kurulumlarını, ayarlarını ve yayın yapma/takip etme örneklerini elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Sunum videolarını değerli bir abim çekti ve ben de onları yükledim. Videolar aşağıda, sormak istedikleriniz olursa yazmaktan çekinmeyin.

Yaptığım sunumun slaytlarını sunum yaptığım gün burada paylaşmıştım. Videolardan takip etmekte zorlanırsanız veya bulundurmak isterseniz tarayıcınızdan doğrudan görüntüleyebilirsiniz.

Video 3 kısımdan oluşuyor. 1. kısım:

2. Kısım:

3. Kısım:

 

Ücretsiz ESP8266 ile Nesnelerin İnterneti Kitabı

Nesnelerin interneti (Internet of Things, IoT) konusunda uzun zamandır projeler geliştiriyorum. Bunları yaparken birçok farklı teknolojiyle birlikte çalışmak gerekebiliyor. Sağladığı yenilikleri ve kolaylıkları da göz önüne alınca birçok farklı ve üretken fikrin de her geçen gün ortaya çıktığına şahit oluyoruz.

Projeleri gerçekleştirirken düşük maliyetli çözümler arasında yer alan ESP8266 modülü ile ilgili Türkçe yazılmış bir kitap bulamayınca, ben yazmaya karar verdim. Basılı, uzun ve detaylı bir hali önümüzdeki aylarda hazır olacak, ama bu süreçte kaynak ihtiyacı duyanların başlangıç yapabilmesi, hatta daha ileriye giderek ThingSpeak üzerinden grafikler çizdirip, sensör verilerini Tweet atan uygulamalar yapabilmelerini sağlayan örnekleri hazırladım. Arduino ve ESP8266’yı birlikte kullanarak kablosuz internet ağınıza bağlanmanız veya ESP8266 ile kablosuz internet ağı kurarak telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan bu ağa bağlanmanız için gereken her şeyi bu kitap içerisinde bulabilirsiniz.

Kitaba ulaşmak için tıklayın (~750KB, PDF formatında)

(Kitabın güncel haline ve yapılan değişikliklere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.)

Kitap hakkında her türlü yapıcı eleştiriyi, geliştirmeleri vb. heyecanla bekliyor olacağım. İster bu sayfaya yorum olarak, isterseniz e-posta ile bunları bildirebilirsiniz. Okumaktan mutluluk duyacağım. Gelen geri dönüşlere göre bu kitap güncelliğini koruyacak. Olmasını istediğiniz konuları da belirtirseniz, en çok istenenleri zamanla içerisine eklemeye veya en kötü ihtimalle basılı çıkan kitaba eklemeye çalışacağım.