Category Archives: Elektronik

IoT, MQTT ve Mosquitto – Devfest Düzce Sunum Videoları

Geçen hafta Devfest için Konya ve Düzce’de iki oturumda konuşmacıydım. Ufak farklılıklar olması dışında, konu olarak MQTT ve Mosquitto’yu seçtim. Internet of Things’de uygulama geliştirirken sıkça kullandığımız protokol olan MQTT’yi ve bu protokolün en yaygın kullanılan broker’larından biri olan Mosquitto’yu, kurulumlarını, ayarlarını ve yayın yapma/takip etme örneklerini elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Sunum videolarını değerli bir abim çekti ve ben de onları yükledim. Videolar aşağıda, sormak istedikleriniz olursa yazmaktan çekinmeyin.

Yaptığım sunumun slaytlarını sunum yaptığım gün burada paylaşmıştım. Videolardan takip etmekte zorlanırsanız veya bulundurmak isterseniz tarayıcınızdan doğrudan görüntüleyebilirsiniz.

Video 3 kısımdan oluşuyor. 1. kısım:

2. Kısım:

3. Kısım:

 

Ücretsiz ESP8266 ile Nesnelerin İnterneti Kitabı

Nesnelerin interneti (Internet of Things, IoT) konusunda uzun zamandır projeler geliştiriyorum. Bunları yaparken birçok farklı teknolojiyle birlikte çalışmak gerekebiliyor. Sağladığı yenilikleri ve kolaylıkları da göz önüne alınca birçok farklı ve üretken fikrin de her geçen gün ortaya çıktığına şahit oluyoruz.

Projeleri gerçekleştirirken düşük maliyetli çözümler arasında yer alan ESP8266 modülü ile ilgili Türkçe yazılmış bir kitap bulamayınca, ben yazmaya karar verdim. Basılı, uzun ve detaylı bir hali önümüzdeki aylarda hazır olacak, ama bu süreçte kaynak ihtiyacı duyanların başlangıç yapabilmesi, hatta daha ileriye giderek ThingSpeak üzerinden grafikler çizdirip, sensör verilerini Tweet atan uygulamalar yapabilmelerini sağlayan örnekleri hazırladım. Arduino ve ESP8266’yı birlikte kullanarak kablosuz internet ağınıza bağlanmanız veya ESP8266 ile kablosuz internet ağı kurarak telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan bu ağa bağlanmanız için gereken her şeyi bu kitap içerisinde bulabilirsiniz.

Kitaba ulaşmak için tıklayın (~750KB, PDF formatında)

(Kitabın güncel haline ve yapılan değişikliklere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.)

Kitap hakkında her türlü yapıcı eleştiriyi, geliştirmeleri vb. heyecanla bekliyor olacağım. İster bu sayfaya yorum olarak, isterseniz e-posta ile bunları bildirebilirsiniz. Okumaktan mutluluk duyacağım. Gelen geri dönüşlere göre bu kitap güncelliğini koruyacak. Olmasını istediğiniz konuları da belirtirseniz, en çok istenenleri zamanla içerisine eklemeye veya en kötü ihtimalle basılı çıkan kitaba eklemeye çalışacağım.

Arduino Videoları – 5: Buton İle Giriş ve LED Kontrolü

Videolu Arduino anlatımının 5. kısmında butondan veri okumayı, yani digitalRead() fonksiyonunu ve bir fonksiyonu nasıl input olarak tanımlayacağımızı görüyoruz. Ayrıca butondan okuduğumuz girdiye göre LED’i kontrol ediyoruz. Basit açıp kapatma işleminden başlayıp, butona basıldıktan sonra 1 saniye LED’i açık bırakıyoruz. Sorularınız olursa burdan sorabilirsiniz. Videolar ve kaynak kod yazının devamındadır.

Continue reading Arduino Videoları – 5: Buton İle Giriş ve LED Kontrolü

Arduino İle İlk Adım – Başlangıç

Arduino’nun adını şu ana kadar duyduysanız muhtemelen ilginizi çekmiştir. Bu yazıda, elinize aldığınızdan itibaren nasıl bir başlangıç yapmanız gerektiğini inceliyoruz. Arduino, normalde yeni başlayan birinin oldukça yoğun bir öğrenme sürecinden sonra, bilen birinin de uzun zaman harcamasının olası olduğu birçok uygulamayı çok kısa sürede yapmaya olanak sağlayan, kullanımı ve kod yazımı oldukça basit olan ve kısa zamanda sonuca ulaşmak için oldukça ideal bir sistem. Atmel marka AVR serisi mikrodenetleyicileri kullanmakta. Yaygın olarak Atmega 168 ya da Atmega 328/P modellerine rastladığımız Arduino için, PIC modellerinde olduğu gibi dışarıdan bir programlayıcı gerekmiyor. Hatta bootloader denilen yazılımı sayesinde seri port üzerinden programlama işlemi yapılabiliyor. Bu terimler kafanızı karıştırmaya başladıysa sakın telaşlanmayın. Zira Arduino ile bunlarla uzun bir süre uğraşmaktan kurtulabilir, her birini yeri geldikçe oldukça basit bir şekilde anlayabilirsiniz. Continue reading Arduino İle İlk Adım – Başlangıç

Elektronik Notlarını Paylaşmaya Başlıyorum

Kısa bir süre önce başlamış olmamın etkisidir belki, bilinmez ama sürekli bir bilgi yığılması oluyor konulara baktıkça. Böyle olunca da ister istemez notlar almam gerekiyor. Bu notların daha kalıcı olması ve başkalarının da işine yarayabilmesi için burdan paylaşacağım. Ama belirtmek gerekir ki yeni başladığım için büyük yanlışlar yapabilirim, amatörlüğümü normal karşılayın:)