Category Archives: Veri Yapıları

Dizileri Kullanan Yığınlar (Stacks Using Arrays)

C++’da yığınlara başlarken, ilk olarak bir dizi kullanarak yığın oluşturmayı göreceğiz. Bu kodta, bir yığının ne olduğu ve neden ona ihtiyaç duyduğumuzla ilgili açıklamayı main() fonksiyonu içerisinde bulabilirsiniz. Ayrıca, yığın oluşturulurken structlardan faydalanılmıştır. Sorularınız olursa burdan sorabilirsiniz, kodu sayfada fazla yer kaplamaması için yazının devamına koydum. Continue reading Dizileri Kullanan Yığınlar (Stacks Using Arrays)

C++’da Bağlantılı Listelerin Türleri (Types of Linked Lists)

Veri yapıları kategorisine yazdığım önceki yazılardan birinde, bağlantılı listeleri (linked lists) anlatmıştık. Bu yazıda, bu listelerin farklı türlerini ele alacağız. Halkalı listeler, çift bağlantılı listeler (doubly linked lists) ve çok boyutlu bağlantılı listeler (multilists) türlerinin ne oldukları ve tanımları alttaki kodta main() fonksiyonunda yorum satırlarında açıklanmıştır. Ayrıca kod üzerinde doubly linked list (çift bağlantılı liste) örneği yapılmıştır. Kodu anasayfada çok yer kaplamaması için yazının devamına koydum, sorularınızı Continue reading C++’da Bağlantılı Listelerin Türleri (Types of Linked Lists)

C++’da Diziler ve İşaretçiler (Pointer ve Arrayler)

Bu yazıda yine derste tuttuğum notlardan, C++ ile çalışırken dizi ve işaretçilerin nasıl kullanılacağı hakkında örnek üzerinden anlatım yapalım. Gerekli açıklamalar yorum satırları içerisinde yer almaktadır. Kodları yazının devamında bulabilirsiniz. İyi çalışmalar. Continue reading C++’da Diziler ve İşaretçiler (Pointer ve Arrayler)

Bağlantılı Listeler (Linked Lists)

Veri yapıları için temel niteliğinde olan bir başka konuysa bağlantılı listeler. Aslında veri yapılarının temeli desem daha doğru olacak. Çünkü diğer veri yapılarını elde ederken kullanılan en temel yapılardan birisi. Oldukça güçlü bir yönetim sağlıyor bize. Öğeleri bellek adreslerini kullanarak birbirine bağlıyoruz ve işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Dinamik bellek yönetimi, işaretçiler (pointer) gibi konuların önemi de burda boy göstermeye başlıyor. Kod üzerinde çalışırken slaytlardan yeterli açıklamayı yazdığıma inanıyorum. main() fonksiyonu altındaki açıklama satırları sanırım doğru yer olacak.

Bu kodta sınıftaki öğrencilerin bilgilerini tutan bir linked list hazırlayacağız. Her öğrenci, listenin başka bir elemanı olacak. Bu sayede, bir sınıfa gelen giden öğrencileri de rahatlıkla tutmuş olacağız. Şimdi kodu Continue reading Bağlantılı Listeler (Linked Lists)

C++’da Dinamik Bellek Yönetimi (Dynamic Memory Allocation)

Hazır veri yapıları dersini alıyorken, ders için çalışırken slaytlardan hazırladığım uygulamalara ve aldığım notlara bir anlam katar belki deyip, onları buraya eklemeye başladım. Data structures alanına girmek için ilk olarak dinamik bellek yönetimi konusuna hakim olmak gerekiyor. Zira oluşturacağımız veri türlerinin tamamına yakını dinamik bellek yönetimi sayesinde bilgisayar hafızasını etkili bir yöntemle kullanmış oluyor. Uzun lafın kısası, veri yapılarına girmeden önce bu konu olmazsa olmazlardan. Continue reading C++’da Dinamik Bellek Yönetimi (Dynamic Memory Allocation)