Category Archives: Videolu Arduino Eğitimi

Arduino ile Python İletişimi

Arduino videolarına ara verip, Python ile Arduino arasındaki iletişime geçerek 8 yeni video yayınladım. Bu videolarda, pyserial modülünün kullanımından başlayıp, bilgisayar üzerinden görsel bir Python arayüzüyle 2 servo motorun kullanımına kadar geliyoruz. Toplamda 1 saati biraz aşan ufak bir video serisi oldu. Hazırlarken aldığım keyfi izlerken fazlasıyla almanız dileğiyle. Videolar:

Arduino Videoları – 5: Buton İle Giriş ve LED Kontrolü

Videolu Arduino anlatımının 5. kısmında butondan veri okumayı, yani digitalRead() fonksiyonunu ve bir fonksiyonu nasıl input olarak tanımlayacağımızı görüyoruz. Ayrıca butondan okuduğumuz girdiye göre LED’i kontrol ediyoruz. Basit açıp kapatma işleminden başlayıp, butona basıldıktan sonra 1 saniye LED’i açık bırakıyoruz. Sorularınız olursa burdan sorabilirsiniz. Videolar ve kaynak kod yazının devamındadır.

Continue reading Arduino Videoları – 5: Buton İle Giriş ve LED Kontrolü

Arduino Videoları – 4: Breadboard’da LED Kullanımı ve Akım Hesaplaması

Arduino videolarının dördüncüsünde, breadboard üzerindeki temel bağlantıları tanıdık, bir önceki videoda 13 numaralı pine bağlı olan LED’e yaptığımız işlemin bir benzerini 5 numaralı pine kendimiz LED bağlayarak yaptık. Videolar yazının devamındadır.

Continue reading Arduino Videoları – 4: Breadboard’da LED Kullanımı ve Akım Hesaplaması

Arduino Videoları – 3: Arduino LED Yakma, Kod Derleme, Yükleme ve Fritzing

Bu videoda Arduino üzerine nasıl kod yükleyeceğiniz, LED yakma uygulaması ve Fritzing programından bahsettik. Arduino UNO’nun 13 numaralı pinine bağlı olan LED’i yarım saniye yakıp 1 saniye söndüren kodu yazdık. Arduino LED yakmak için gereken minimum kodu da böylece görmüş olduk. Giriş çıkış pin tanımlama pinMode ve digitalWrite fonksiyonlarını kullandık. Videolar yazının devamındadır.

Continue reading Arduino Videoları – 3: Arduino LED Yakma, Kod Derleme, Yükleme ve Fritzing

Arduino Videoları – 2: Arduino Kurulumu, Hafıza Kullanımı ve Satır Numaraları

Arduino video serisinin ikinci videosunda, Arduino IDE’nin kurulumu, kurulumdan sonra açılacak arayüzü inceleyip hafıza kullanımı ve satır numaralarının nasıl takip edilebileceğine baktık. Sorularınızı burdan veya video altından sorabilirseniz elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Video yazının devamındadır.

Continue reading Arduino Videoları – 2: Arduino Kurulumu, Hafıza Kullanımı ve Satır Numaraları