Category Archives: Videolu Python Dersleri

Arduino ile Python İletişimi

Arduino videolarına ara verip, Python ile Arduino arasındaki iletişime geçerek 8 yeni video yayınladım. Bu videolarda, pyserial modülünün kullanımından başlayıp, bilgisayar üzerinden görsel bir Python arayüzüyle 2 servo motorun kullanımına kadar geliyoruz. Toplamda 1 saati biraz aşan ufak bir video serisi oldu. Hazırlarken aldığım keyfi izlerken fazlasıyla almanız dileğiyle. Videolar:

11. Ders – Python’da Koşullu İfadeler & if Yapısı

12. video, 11. konuda Python’da koşullu ifadeleri, if yapısını işliyoruz. Ayrıca mantıksal ifadeler de burda kullanıldığı için giriş yapmış oluyoruz. Görsel Python eğitiminde yarıya bu video ile gelmiş oluyoruz.

Continue reading 11. Ders – Python’da Koşullu İfadeler & if Yapısı

10. Ders – Python’da List Comprehension

Python’da liste, demet ve sözlük gibi yapıları döngü ile oluştururken, hem kodu kısaltacak hem verimi artıracak bir yapı mevcut. Buna list comprehension deniyor. Bu videoda bu konuyu dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. List comprehension, for döngüsü, önceki videolar veya aklınıza takılan alakalı soruları buradan yazabilir veya mail atabilirsiniz. Continue reading 10. Ders – Python’da List Comprehension

9. Ders – Python’da Döngülere Giriş, For Döngüsü ve Örneği

python-multithreadingPython videolarının 10.su, derslerin 9.sunda döngülere giriş yapıyoruz. ilk olarak for döngüsünü anlatarak başlıyoruz. While döngüsü ilerleyen derslerde olacak, araya başka konular da girecek. Sorularınızı her daim sorabilirsiniz.

Continue reading 9. Ders – Python’da Döngülere Giriş, For Döngüsü ve Örneği

8. Ders – Python’da range() Fonksiyonu ile Liste Oluşturmak

Python videolarının 9.’su, eğitimin 8. kısmında, ileride özellikle for döngüsünde çok işimize yarayacak olan range() fonksiyonunu ve kullanımını örneklerle görüyoruz. Ek olarak len() fonksiyonunu da bu videoda görüyoruz. len() sayesinde birçok veri yapısının uzunluğu hakkında bilgimiz olurken, range() ile istediğimiz aralıkta, hatta istersek bazı sıralamalarla sayılar üretebiliyor, döngüleri istediğimiz kadar döndürebiliyoruz.

Continue reading 8. Ders – Python’da range() Fonksiyonu ile Liste Oluşturmak

7. Ders – Python’da Değişken Silmek ve Yer Değiştirmek

Herkese merhabalar, eğitimin 7. videosunda, Python’da bir değişkeni silmekten ve iki değişkenin değerlerini kendi aralarında nasıl değiştireceklerinden bahsediyoruz. Python’da temp değişkeni kullanabildiğimiz gibi, kullanmadan da değişkenlerin değerlerini değiştirme şansımız var. Ayrıca listelerin tamamını silmek yerine istediğimiz bir kısmını nasıl sileceğimizi de görüyoruz.

Continue reading 7. Ders – Python’da Değişken Silmek ve Yer Değiştirmek

6. Ders – Python’da Liste Methodları

Ders 5'ten6. videolu Python eğitimi(tutorial’ı ders olarak çevirmekten vazgeçtim, eğitim diyorum) videosunda listelere yaptığımız girişin ardından, listelerin methodlarını inceliyoruz. Önceki derste gördüğümüz dir(liste) fonksiyonunun verdiği çıktılar doğrultusunda birçok methodu örneklerle açıklıyoruz.

Bu arada önemli not: 15.02.2014 tarihi itibariyle 20’den fazla Python videosu Youtube kanalında yayında ve tamamında Python 2.7 kullanıldı. Sık sık Python 3’te bazı komutların çalışmadığıyla ilgili sorular geliyor, 2 ve 3 arasında bazı farklılıklar var. O yüzden videoları uygularken Python 2 de olmanızı öneririm. Sonrasında Python3’e geçmek pek zaman alan bir iş değil. İlerleyen zamanlarda ondan da bahsetmeyi planlıyorum. Continue reading 6. Ders – Python’da Liste Methodları

5. Ders – Listelere Giriş, dir() ve help() Fonksiyonları

5. görüntülü Python anlatım dersimizde Python’da liste veri türünü görüyoruz. Farklı türlerden değişkenleri içerisinde tutabilen listelerde herhangi bir boyut sınırlaması yok. İstediğimiz gibi eleman ekleyip çıkarabiliyoruz. Listelerin nasıl tanımlanacağı, neden gerekli olduğu üzerine videolu anlatımda elimden geldiğince örnekler üzerinden gitmeye çalıştım. Bunların ardından, Continue reading 5. Ders – Listelere Giriş, dir() ve help() Fonksiyonları

4. Ders – İlk Örnek ve Program Dosyası Oluşturmak

Bu Python dersinde ilk örnek programımızı yazıyoruz ve program dosyaları(.py) oluşturmayı öğreniyoruz. Python program dosyalarının kullanımı ve örnek programımız hakkındaki sorularınızı burdan sorabilirsiniz. Sonraki derslerde yapacağımız uygulamaların anlaşılabilmesi için bu ders oldukça önemli. Çünkü python .py dosyalarını ilerleyen uygulamalarımızda oldukça sık kullanacağız. Sonraki derste görüşmek üzere. Continue reading 4. Ders – İlk Örnek ve Program Dosyası Oluşturmak

3. Ders – Kullanıcıdan Veri Alma ve Tamsayı Bölmesi

Türkçe videolu Python dersleri adı altında başladığımız videolarda 4. videoya ulaştık. Bu aşamada, ilk program dosyamızı oluşturmaya başlamadan bir önceki dersteyiz. Kullanıcıdan nasıl veri alacağımızı görüyoruz. Ayrıca Python’da iki tamsayı bölününce gelen tamsayı sonucunun nasıl ondalıklı olarak alınacağıyla ilgili de birkaç yöntem gördük. Bir sonraki derste yapılacak örnek için bu videonun anlaşılması çok önemli.

Herkese iyi günler.