Hakkımda

Hakkımda

Contact

E-Mail: iletisim [at] gurayyildirim.com.tr

Intro

DevOps Engineer with Site Reliability Engineer (SRE) skills focused on automation of all processes with 10+ years experience on GNU/Linux systems and 5+ years experience on container technologies (Docker and Kubernetes). Coding in Python for 10 years and Golang for 3 years, also writes shell scripts(in Bash). Ability to adopt & also already working with different environments both on cloud (AWS, GCP, Azure) and on-prem environments in addition to hybrid setups depending on the project needs. I have been helping companies to improve their development to production processes as well as reliability and scalability of production environments by integrating deeply on Docker and Kubernetes. The companies I helped as a consultant or worked at include examples in e-commerce, cybersecurity, telco, enterprise, insurance, government, IoT, and others. I have been working with developers who are coding in Python, Java, .NET , Golang, NodeJS, C/C++ developers as well as many other programming languages and frameworks.

Technical Background

Books

Author of 3 books (in Turkish):

Courses and Lectures Given

Also

Eski (Öğrencilik Dönemi) Projeler

Yeni projeleri ne yazık ki açık olarak paylaşamıyorum. Öğrenciyken DevOps ve GNU/Linux ile uzaktan alakalı, genelde gömülü sistemlerle alakalı yaptığım projeler hakkında kısa kısa bilgileri anı olması için bu sayfadan silmemeye karar verdim. Benim için anı olsun, sizin için okunacak bir yanı olursa diye tutuyorum:)

Seminerler / Kurslar / Etkinlikler

Katıldığım Kurslar

Yarışmalar

Python Videoları

Takip edeniniz varsa, bir süredir görsel Türkçe Python eğitimi hazırlıyorum. Programlamaya ilk başladığım zamanlarda kendi başımayken bu işi tek başına öğrenmenin ne kadar zor olduğunu yaşayarak öğrenmiştim. İnternetten izlediğim videolarda atlanılan kısımlar, eksik anlatılanlar, üstün körü geçilenler derken, benden sonra başlayanların aynı zorlukları çekmemesi ve Python gibi oldukça rahat öğrenilen bir dille kolayca programlama dünyasına adım atmaları için elimden geleni yapıyorum. Python videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

Türkçe Matlab Anlatımı

Şu sıralar site üzerinde Matlab yazıları yayında. Okuyarak öğrenmeyi tercih ediyorsanız ve programlama tecrübeniz yoksa iyi bir başlangıç rehberi olacağına inanıyorum. Arama kısmına Matlab yazarak yazılara ulaşabilirsiniz. Sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin.

Arduino Başlangıç Rehberi

Madem bu kadar yayılmaya başladı, eline yeni geçenlerin, almak isteyenlerin ya da merak edenlerin sorularına cevap bulabileceği, bulamazsa da istedikleri gibi sorabilecekleri bir yazı hazırladım. Elimden geldiğince özenle ve detaylıca anlattım. Serinin devamında gelecek Arduino kodları için bir başlangıç niteliğinde olmasını planlıyorum. Belki de örnek kodlarda yer alanları tekrardan yazmış olurum. Zaman bulursam da yazın video çeker, izleyerek öğrenmek isteyenlere de bir fırsat tanımış olurum. Neyse, planları buraya dökmeye devam etmeden önce, rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

C Programcıları İçin Python

C dilinde programlama hayatına başlamış ancak yeni sularda yüzmeyi isteyen, işlerini kısa yoldan halletmek isteyen, C’de sıkılıp daha kolay bir dil arıyorum ya da daha anlaşılır bir dil arıyorum diyenler için hazırladığım rehber. Vakit buldukça ekleme yapıyorum. Şu an giriş seviyesinde, buradan ulaşabilirsiniz.

İTÜ Özgür Yazılım Kulübü

Özgür yazılımla ilgilenenler olarak toplanıp, özgür yazılım topluluğunu kurduk. Bir tane de daha önceden halihazırda var olan toplulukla birleşip İTÜ Özgür Yazılım Kulübü’nü(İTÜGNU) kurduk. İnternet sitemize buradan erişebilirsiniz. Açık kaynak, özgür yazılım veya donanım projesinde çalışmak isteyen ya da proje fikri olan herkese kapımız açıktır.

Raspberry Pi Başlangıç Rehberi

Raspberry Pi için de, tıpkı Arduino’daki gibi bir rehber hazırlamaya karar verdim. Yine aynı konuların aynı işleyişle anlatılacağı, detaylı bir rehber planlayarak yazmaya başladım. Siz bu yazıyı gördüğünüzde muhtemelen bitmiş olacak. Ama Arduino’ya göre oldukça uzun olacağı şu an kesinleşti. Rehbere buradan erişebilirsiniz.

Güncelleme: Tamamlanmış bir başlangıç dökümanı Raspberry Pi 2 için yayında. Buradan erişebilirsiniz.