Kod Paylaşımı İçin Güzel Bir Paste Sitesi

Daha önce birine kod göndermek istediyseniz, kopyala-yapıştır sonucunda kodun oldukça sorunlu bir hal aldığını yaşamış olma ihtimaliniz yüksektir. Dosya olarak göndermek burada bir çözüm olsa da birden çok kişiye gönderecekseniz bu da sıkıntı olabilir. İşte burada devreye yapıştırma siteleri giriyor(çeviri çok uygun olmamış olabilir). Bu sitelerden geçen gün Python3 kodu yapıştırmak için bir yer ararken denk geldiğim ve şu sıralar vazgeçilmezim haline gelmeyi başarmış olan birini anlatacağım: ideone

Ideone size online bir IDE sunuyor, yani kodlarınızı onun üzerinde de yazma fırsatınız var. Onlarca dil destekliyor, sol taraftan istediğiniz dili seçebiliyorsunuz. Hepsinden önemlisi, yazdığınız kodu test etmenize izin veriyor. Hem de kodunuz çalışırken kullanıcıdan veri alacaksa onu da eklemenize imkan sağlıyor. Sorun olursa size hata ayıklamak için programınızın hatasını gösteriyor, kaydetmenizi sağlıyor. Üye olmuşsanız da önceden kaydettiğiniz dosyaları görme imkanınız oluyor.

Kodlarınızı oldukça güçlü bir editörde yazarken renklendirme özelliğinden de faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca kodlarınızı başkalarıyla paylaşmanız için size oldukça kısa bir de link veriyor. Ben paylaşmam derseniz de, eğer sitenin üyesiyseniz kodlarınızın hangilerinin başkaları tarafından görüntülenebileceğini yönetebiliyorsunuz. İsterseniz seçtiğiniz dile ait örnek kodları editöre yükleyip dil hakkında fikir sahibi de olabilirsiniz. Kodlarınızın çalışması için size 5 sn’lik bir limit veriliyor ancak bunu isterseniz 15 sn’ye kadar ücretsiz olarak yükseltmenize imkan tanıyor.

Unutmadan, derlenebilir bir programlama diliyle çalışıyorsanız derlemeyi de kendisi yapıyor. Kısacası bir derleyici kullanmanız gerekiyorsa ve yükleme imkanınız yoksa kodlarınızı yazabilmeniz için oldukça ideal bir site. Ayrıca, başkalarıyla kod paylaşacaksanız bu kadar ilgi çekici özelliğiyle bir denemenizi öneririm. Örnek olarak daha önce paylaştığım bir kod için burayı tıklayabilirsiniz. Son paylaşılan kodları(herkese açık şekilde paylaşılanları) görmek için ise burayı tıklayabilirsiniz.

 
comments powered by Disqus