Müzik Dinlemek ve Çalışmak

Bazıları müzik dinlerken başka hiçbir iş yapamadıklarını söylüyorlar. Hatta bir öğretmenim lisedeyken yaptığınız işe odaklanın, gerisini boşverin demişti. Biraz daha açıklayarak, sinemaya gittiğinizde o zamanki sorunumuz olan üniversite sınavını düşünmeyin, sinemayı düşünün, onu izleyin ve dinlenin demişti. Müzik dinlerken de aynısını uygulamamız konusunda bir tavsiyesi vardı.

O zaman kendisini dinlememiştim. İyice çalışamaz duruma gelmedikçe ya televizyondan bir müzik kanalı yeterince yüksek seste çaldı, ya da bilgisayarın sesi açıktı. Özellikle de matematik çalışırken..

Şimdi tekrar bakıyorum, bazı işlerde gerçekten de müzik dinlenmiyor. Özellikle de yaptığınız iş sözel bir ders çalışmaktan başlayıp yine yazı ağırlıklı kodlara, karışık algoritmalara veya elektronik devrelere(ben basitleriyle de uğraşsam yine de sorun oluyor) kadar uzanan bir yelpazede ise büyük problemler ortaya çıkıyor. Ama dedim ya, bunu da çok iyi becerenler vardır elbet. Kendilerini saygıyla selamlıyorum.

Gecenin bir vakti yazdığım programa bir ekleme yapmak istedim. Uyumama az bir süre kaldığından bunu yaparken müzik çalsın da uyuklamayayım dedim. Evet, ayık tuttu o konuda bir sorun yok. Ama şöyle bir sorun var ki yine kodu ekleyemedim. O anki son gücümü de müzikle harcamış oldum.

Kısacası varacağım nokta şu, sürekli yaptığımız işleri yaparken müzik dinlemek oldukça keyifli oluyor. Uğraştığımız yeni bir işse, çok alışık değilsek elimizdeki şansı müzikle kaybediyor olabiliriz.

 
comments powered by Disqus