Programlama Dili Seçimi

Youtube’da yer alan Python derslerinden dolayı olsa gerek, birçok kişi Facebook üzerinden veya mail ile dilin ne işe yaradığı hakkında sorular sormaya başladı. Bunun üzerine ben de toptan bir cevap niteliğinde bu yazıyı yazma gereği duydum.

İlk olarak, “en iyi programlama dili” diye bir şey yok. Bulunduğunuz gün içerisinde yapmanız gereken işi en hızlı ve en verimli şekilde yapan dil, o gün sizin için en iyi programlama dilidir. Yani Python kodu rahat yazılıyor diye mikrodenetleyiciye Python çekirdeğini gömmeye çalışmak mantıklı bir düşünce değil(şu anki mikrodenetleyiciler için). Diğer yandan, görsel basit bir hesap makinesi yazıp kendi işinize özel basit birkaç fonksiyon ekleyecekseniz de C’nin kahrını çekmenize gerek yok.

Kim nerede görüyor bilmiyorum ama, son zamanlarda oyun programlamayla ilgili de oldukça yoğun şekilde soru geliyor. Açıp elle tutulur bir oyun yazmışlığım yok ama tek dille sınırlı kalınmıyor bu işlerde. Ayrıca, kodun büyük çoğunluğunun C++ ile yazıldığını da biliyoruz(native C++).

Python yavaş diye duyup kaçan, yavaş dediler ama bilimsel araştırmalarda nasıl kullanılıyor diyen… Özetle bu tip şeylerin net bir cevabı var, sen oyun programlayacaksan, bilimsel araştırmalarda adamların Python’dan nasıl faydalandığından sana ne? Biliyorum biraz sert oldu ama, bilgi edinin çok faydalıdır anlayışının doğru yere gittiğini düşünmüyorum.

“Ben öğrenciyim, programlama öğreneceğim” diye her gördüğümüz dile saldırmanın bir anlamı olmadığını en baştan söyleyeyim. Adam hayatında class görmemiş ama sorsak bulaşmadığı dil yok. Hele ki sözdizimi öğrenince tamam bitti başka dile geçelim mantığıyla bakanlar var ki, onlara hiç lafım yok.

Sanırım programlama eğitimlerinde framework’ün ne olduğunu ve nerede, neden kullanılması gerektiğini daha iyi anlatmamız gerekiyor.

Bilgi edinme konusuna döneyim. Bu yazının tamamı gibi, bu kısım da benim fikirlerimden oluşuyor. Mutlak doğruyu değil şahsi fikirlerimi yazıyorum, dediklerim size yanlış da gelebilir. Herkes her şeyi bilmek zorunda değil. Maalesef ki X kişisinin Y dilini iyi bildiği duyulunca 2 hafta sonrasında neredeyse bütün çevremin Y dilini öğrenmeye başladığını görüyorum. İşte burda bazı sorular devreye giriyor:

Bu adam X kişisi öğrendiği için mi öğreniyor, yoksa Y dilini gördü de çok mu sevdi?

Diyelim ki bu adam Y dilini çok sevdi, etrafımdaki herkes mi aynı dili sevdi?

Y dili bu adamın ne işine yarayacak?

Daha beteri de genelde X kişisinin de bu dili öğrenme sebebine bakınca yukarıdaki sorularla karşılaşıyoruz.

Şimdi mevzuya tekrar bakalım. Çok şey bilmemiz gerekiyor diye her şeye aç gibi atlarsak istatistiksel olarak hiçbirisini adam gibi öğrenememiş olmamız, yani bize hiçbir faydasının olmaması daha yüksek bir ihtimal. Ama yine de X kişisinin ve A,B,C,D,…. tüm kişilerin bildiklerini bilmek sizi psikolojik olarak rahatlatmaya başladıysa, devam edin.

Ama siz siz olun, bilimsel bir çalışmada değilseniz SciPy, site yapmayacaksanız Django, basit oyun yazmayacaksanız PyGame’e girişirken bir kez daha düşünün.

 
comments powered by Disqus