Raspberry Pi Başlangıç Rehberi

Bu yazıda, Raspberry Pi’nin ne olduğunu merak edenler için açıklayıcı bir giriş; ben biliyorum, sipariş edicem/ettim ama şimdi ne yapacağımı bilmiyorum diyenler için de detaylı bir açıklama bulacaksınız. Raspberry Pi hakkında artı ve eksileri dilim döndüğünce açıklamaya çalışacağım.

Raspberry Pi Nedir?

RaspberryPi, kredi kartı boyutunda, ARM mikroişlemci barındıran, başarılı medya performansı sergileyebilen, aynı zamanda elektronik hobi amaçlı ya da ufak çaplı sunucular için kullanılabilecek, HDMI ekranlara bağlantı olanağı olan ve fiyatı da piyasadaki muadillerine göre yaklaşık yarı yarıya olan bir araçtır. Bunlar size bir şey ifade etmediyse yazının ilerleyen kısımlarında her biri için detaylı açıklamalar bulacaksınız. Şimdi lafı fazla uzatmadan nasıl/nerden sipariş verilebilir konusuyla başlayalım.

Raspberry Pi Nerden Alınır?

İlk olarak, Raspberry Pi’nin resmi internet sitesinde de görebileceğiniz üzere, Model A ve Model B olmak üzere 2 modeli var. Türkiye’de sipariş verebileceğiniz birkaç yer bulunmakta. Bunlardan aklıma gelenlerden birisi İstanbul’da Robotistan ****ve bir diğeri Ankara’da Yıldırım Elektronik. Bunların güncel bilgilerine Raspberry Pi’nin internet sitesinden ya da basit bir Google aramasından ulaşabilirsiniz. Bu iki modelin arasındaki farkları açıklayacak olursak:

İlk olarak, Model A 256 MB RAM ile geliyor. Ekran kartını aktif kullanmayı planlıyorsanız, onun da bu RAM’den ayrıldığını düşünerek Model B’ye yönelmeyi planlayabilirsiniz. RAM miktarı Model B’de 512 MB olarak karşımıza çıkıyor. Bunun da yine ihtiyacımıza göre diyelim ki 64 MB’sini ya da 32 MB’sini ekran kartına ayırabiliyoruz. Özellikle 3D bir oyun çalıştıracaksanız (Quake III gibi) bu konuda ekran kartınıza biraz bellek ayırmanız gerekecek.

Model A üzerinde 1 adet USB portu bulunurken Model B’de bu sayı 2 tane. Raspberry Pi’ye 3G modem takılabildiğini düşünürsek, klavye ve mouse için de en az 1 USB portunun gideceğini düşünürsek, bir USB çoklayıcınız yoksa alırken dikkatli olmanızı öneririm. Bu arada USB çoklayıcı demişken, Raspberry Pi için harici beslenen USB çoklayıcı kullanmanız gerekiyor. Aksi takdirde USB aygıtlarınız düzgün çalışmıyor ya da Raspberry’nin çalışması etkileniyor. Bu işin sonunda kalıcı olarak donanımların herhangi birine zarar vermek istemiyorsanız, USB çoklayıcı alırken dışarıdan beslenen bir tanesini tercih etmenizi öneriyorum.

Model A üzerinde ethernet portu bulunmuyor. Tek USB ile bu soruna da bir çözüm bulmanız gerekli. Bu işi dışardan beslenen bir çoklayıcı ile bütün işlerinizi görüp Model A’yı kullanıma hazırladıktan sonra USB portu üzerinde sadece internet bağlantısı sağlayan aygıtı bırakarak ya da sürekli olarak USB çoklayıcısını kullanarak yapabilirsiniz.

Elektronik amaçlı olarak kullanmayı planlıyorsanız Raspberry Pi’nin Model A’ya göre Model B’sinde 4 adet ekstra GPIO (General Purpose Input Output – Genel Amaçlı Giriş Çıkış) pini bulunuyor. Bu pinlerin programlanması için birçok programlama diline gerekli kütüphaneler yazılmış. WiringPi aramasını yaparak bunlardan ünlü birine ulaşabilirsiniz. Ayrıca sadece bunun olmadığını da hatırlatmak isterim.

———- devam edecek————–