Windows ve Linux üzerinde Python’a Pip yükleme (Python Installer Package)

Birkaç modül sayfasını ya da modüllerle ilgili yazıları içeren sayfaları gezdiyseniz muhtemelen karşınıza yükleme linklerinin yanında şöyle bir komut ile de yükleyebileceğinizi söyleyen bir ifade çıkmıştır:

pip install paketadı

Bu komut Python’a değil, kullandığınız işletim sisteminin komut satırına veriliyor. Yani yaptığı iş, sizin istediğiniz modülü Python’a otomatik olarak kurmak. Şimdi Python Installer Package’ın farklı işletim sistemlerinde nasıl yüklendiğine bakalım. Unutmadan, kullanımı burada belirteceğimiz iki işletim sisteminde de aynı. Önce daha kısa olduğu için Linux ile başlayalım. Linux olarak Ubuntu kullandığım için ondaki komutu yazacağım:

sudo apt-get install python-pip

Dikkat etmemiz gereken, sudo yetkisi vermiş olmamız. Bu yetkiyi vermezsek hata ile karşılaşıyoruz.

Şimdi Windows’a gelelim. Hazır bir indirme linki verecekken, pip’in python3 sürümlerinde henüz olmadığını belirtmekte fayda var. Bunun için vereceğim linkte Python3 sürümleri için pip versiyonlarına rastlamamanız normal.  Şimdi nasıl yapıldığına geçelim. Pip i yüklemek için setuptools adlı modülden faydalanıyoruz. Bu modülün sistemimizde kurulu olması internet üzerinden indirdiğimiz birçok modülün install komutuyla rahatça kurulabilmesi için gerekli. Yüklü değilse de büyük bir ihtimalle ileride eksikliğinden dolayı sonuç yaşayacaksınız, demedi demeyin. Setuptools’u yüklemek için bu linki kullanabilirsiniz. Linkte 32 ve 64 bitlik sürümler için bilgiler mevcut. 32 bitlik sürüm için sayfanın alt kısımlarında olan .exe dosyasını seçiyoruz.

Şimdi sıra geldi indirdiğimiz dosyayı kullanmaya. İndirdiğimiz .exe dosyasını öncelikle kuruyoruz. Ardından, C:\Python27\Scripts klasörünü(veya sizde değişiklikler olabilir) path’a ekliyoruz. Path a nasıl ekleneceğini bilmiyorsanız istihza.com’da Python 2.x derslerindeki kısım size yardımcı olacaktır. Şimdi sonrasına gelelim. Path’a ekledikten sonra komutu istediğimiz yerden(tabii komut satırı üzerinde) verme şansımız oldu. O halde

ez_setup pip

kullanımı da yüklemeyi sağlayacaktır. Ve artık Pip, Windows ve Linux’a yüklenmiş oluyor.

 
comments powered by Disqus