Yenilikler

Uzun zamandır oturup bir blog yazamadım. Son zamanlarda olanları bir özet geçeyim:

  1. Ufak Şeyler Atölyesi blogu: Site şu an tekrar aktif. Öncekinin aksine, Emre’nin önerisiyle ortak bir blog açtım. Şu an sadece ben yazıyor olsam da, ilerde bir gün hareketleneceğinden ümidimi kesmedim. Siteyi en başta alma ve açma amacım olan program yayınlama fikrinden de vazgeçmiş değilim, ama büyük birkaç uygulama, ya da işe yarar bir şeyler yapmaya başladıktan sonra o konuya yönelmesini sağlamak şu an için daha iyi duruyor.

  2. Python Kitap Çevirisi (Tamamlandı): Python kitabı denince aklıma gelen ilk kaynak kuşkusuz ki istihza. Python3 dökümanlarının henüz tamamlanmamış olması(siz bu yazıyı okuduğunuzda tamamlanmış olmasını dileyerek yazıyorum), Pygame ve Python3 kullanarak oyun yazmak hakkında Türkçe döküman bulamamış olmam ve en önemlisi de gerçekten güzel ve faydalı olduğuna inandığım “Program Arcade Games Learn Computer Science” kitabının çevirisine başladım ve bitirdim. Yoğunluktan dolayı hatalar oldu aralarda, geri dönüşlere ve kendi yakaladıklarıma bağlı olarak elimden geldiğince düzeltmeye çalışıyorum. Kitabın yazarı, aynı zamanda ABD’de Simpson Üniversitesinde bilgisayar bilimlerine giriş dersinde ders kitabı olarak bu kaynağı kullanıyor, çeviriden de farkedebilirsiniz zaten. Bundan dolayı, yarıyıl tatili gibi sitede yer alan soruları, çalışma kağıtlarını ve diğer eğitim meteryallerini de çevirmeyi ümit ediyorum. Kitaba erişmek, okumak, okutmak isterseniz linki: http://programarcadegames.com/ Kitapta joystick kullanımına kadar basit oyunlar yapmanızı ve onlara işlevsellik eklemenizi sağlayacak bilgiler yer alıyor. Kitapta gördüğünüz hataları, anlaşılmaz kısımları ve diğer her şeyi bana bildirirseniz(bilgiler iletişim sayfasında mevcut) çok çok memnun olurum.

  3. Python Kitap Çevirisi (Başlandı): Eray ile başladığımız(hesapta daha çok kişiyle başlayacaktık, ama şaşırmadığımız üzere 2 kişi kaldık) ve şu an çok da ilerlediğini söyleyemeyeceğim(üzülerek) bir kitap çevirimiz var. Hazır üstte söylediğim kitaptan bahsetmişken, üzerine bir de ileri seviye Python programlamayı anlatan kitap çevirimiz bitse tadından yenmezdi. Henüz bitmiş değil, sadece biraz zamana ihtiyacı var. Çevirdiğimiz kısım da şurda yer alıyor: www.ufakseyleratolyesi.com/Python-Kitabi

  4. SVN Sunucusu Aktif : Çeviriye başladık demişken, aynı dosya üzerinde çalışmayı her ne kadar sorun olacağından dolayı tercih etmesek de, bazen ilerki kısım için öncesi gerekebiliyor. Ayrıca, çevirilerin senkronizasyonunun sağlanması, birimiz uyurken diğerimizin çalışabilmesi gibi sebeplerle de arada bir SVN sunucusunun kurulu bulunmasının iyi olacağını düşündüm. Aslında burada Github kullanmamız da faydalı olabilirdi, ama onu öğrenmek için ona yakışan bir projeye başlamak istedim açıkçası. Kurana kadar rahat edemesem de, şu an istediğim kullanıcı adı/şifrelerle çalışıyor, sürümleme sistemiyle veri kaybetmiyoruz.

  5. OnEye ile Sanal Masaüstü: Bulut bilişimin nimetlerinden faydalanmak fikri sürekli geçiyor. Bulut bilişim son yıllarda öne çıkmış olsa da, aslında uzun yıllardır EyeOS isimli bir sistem vardı. Şu an ücretli olarak devam eden bu sistem, size içerisinde ofis düzenleme yeteneği dahi olan ve internet tarayıcınızdan çalışan çok güzel bir işletim sistemi sunuyor. Öyle ki, içerisine ufak oyunlar(satranç gibi) bile yükleyebiliyorsunuz, sunucunuza ordan dosya çekebiliyorsunuz(diyelim ki bağlantınız yavaş, ama acil almanız gerekiyor), dosya/klasörleri masaüstünüzde veya başka yerlerde kontrol edebiliyorsunuz. Sisteme başkaları da siz isterseniz kayıt olup kendi masaüstü ortamlarında çalışabiliyorlar, aranızdaki iletişimi de sistem aracılığıyla sohbet penceresi gibi bir yerden sağlayabiliyorsunuz. Bunların dışında, tema desteği, arkaplan resmi gibi özellikleri bile var.  Ofis programlarıyla entegresinde biraz sorun yaşıyor olsam da, gerçekten çok faydalı bir sistem olduğundan şüphem yok. Bu tip bir masaüstü kullanmak isteyen olursa, kendisine hesap açabilirim, söylemeniz yeterli.

  6. Loans for People With Bad Credit aktif: 2 sene önce aldığım, ancak uzun süre önce yaşadığım hosting sorunundan beri aktif olmayan bir site olan Loans for People With Bad Credit, şu an aktif. Şu durumda ne kadar ilginizi çeker kestiremediğim için, bu maddeyi kısa tutuyorum. Not: Ekonomi/Finans ile ilgili bir blog isterseniz, tema işinize yarayabilir. Renkleri konuya oldukça uygun.

  7. Android Telefon Kontrollü Oyuncak Araba : Android ile ilgili yapacağımız proje öncesinde hazırlık amaçlı, kullanacağımız parça üzerinde Ömer ile birlikte cuma günü uzun süren çalışmaların ardından, Android telefon ile uzaktan kumandalı arabayı yönlendirmeyi başardık. Cuma gününün ardından evde Python’un Kivy, Flask ve Parallel modülleriyle geçen bir süreç sonucunda ortaya çıkan Android uygulaması sayesinde, internet üzerinden bilgisayara kurduğum sunucuya bağlanıp, bilgisayarın paralel portuna bağlı olan kumandayı tetikleyebiliyoruz ve bunun sonucunda da haliyle araba harekete geçiyor. Bu süreçte de, modemin portlarının açılması, Flask’ın bu tip bir uygulamada kullanılabilirliği gibi konularla oldukça haşır neşir olduk.(Cuma günü port konusunda Ömer ile aşırı miktarda başarılı/başarısız denemelerimiz oldu.)

  8. Pars Roket Grubu Sponsorluk Ekibi : En başından beri aklımda olan ama staj vs. derken zaman bulamadığım Pars Roket Grubu’nda sonunda yoğunluğa uygun bir yer buldum. Şu an sponsorluktayım. İşe yarar görüşmeler yapacağımı ümit ediyorum. İlk iş olarak Burak Abi ile irtibata geçerek başladım(E-Tohum size bir şeyler ifade ediyorsa, Burak Abi’yi biliyorsunuzdur, etmiyorsa da şuraya bir göz atmanızı öneririm: http://www.etohum.com/ ).

  9. Programlama Hakkında Soru-Cevap Sitesi : C dersi aldığım şu günlerde, soru sormanın ve daha önce sorulara ulaşmanın kolay ve onlarca gereksiz cevap arasında en iyisini bulmanın verimli bir yolunu arıyordum. O esnada, evcil hayvanlarla ilgili bu amaçla yapılmış çok güzel bir platform olan petsoru‘yu gördüm(kesinlikle öneriyorum). Kullanılan sistem ücretsiz dağıtılıyormuş. Sistemin eklentilerini incelediğimde kod renklendirme(syntax highlighting) eklentisinin de olduğunu gördüm ve sistemi kurdum. En iyi cevabı seçme, cevapları oylama, üyelik ve puan sistemi, üye olmadan da soru sorabilme ve cevaplama özellikleri var. Ayrıca, onlarca dilde yazdığınız kodları renklendirme özelliği de var. Siteyi görüntülemek, Python, C, Matlab ve daha birçok alanda soru sorabilmek için Soru Cevap – Ufak Şeyler Atölyesi adresini ziyaret edebilirsiniz. Kod ekleyecekseniz renklendirmek için, forumlardan alışık olduğumuz [code=”kodundili,mesela c”]buraya kodlar[/code] yapısını kullanmak gerekiyor. Örnek: [code=’python’]print “Kod renklendirme”[/code]. En kısa zamanda konuya vakıf birinin cevaplamasını ümit ederek siteyi ellerinize bırakıyorum.

Şu anlık bunlarla sınırlıyım. Bazıları zaman aldığı için, ve başka birçok sebepten dolayı çok fazla ilerleme şansım olmuyor. Bugün blog yazmayı işsizlik olarak değerlendiren arkadaşımın fikrine de saygı duyarak bu yazıyı daha fazla uzatmadan sonlandırıyorum:)

 
comments powered by Disqus